Poznaj systemy grzewcze.

Poznaj systemy grzewcze

Na system grzewczy składa się wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja i przekazywanie do poszczególnych pomieszczeń. Elementy te tworzą łącznie obieg grzewczy i zapewniają sprawne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach.

Najlepiej przeanalizować jakie elementy mogą wchodzić w skład systemu grzewczego na konkretnym przykładzie.

 

Wytwarzanie ciepła

Pierwszy element instalacji centralnego ogrzewania to źródło ciepła, np. gazowy kocioł kondensacyjny, pompa ciepła czy inne urządzenia do produkcji ciepła. We wszystkich technologiach podgrzewa się tzw. nośnik ciepła, którym z reguły w instalacji centralnego ogrzewania jest woda.

 

Dystrybucja ciepła

Podgrzana woda jest rozprowadzana przez układ rur od urządzenia grzewczego do ogrzewanych pomieszczeń. Nośnik ciepła jest rozprowadzany przez podwójny układ rur. Jedna z nich służy do doprowadzania gorącej wody do grzejnika (tzw. zasilanie). W przypadku ogrzewania podłogowego gorąca woda jest doprowadzana do powierzchni grzewczej. Druga z rur odprowadza ochłodzoną wodę z powrotem do kotła centralnego ogrzewania (tzw. powrót).

 

Przekazywanie ciepła w poszczególnych pomieszczeniach

Centralne ogrzewanie przekazuje ciepło do grzejników lub ogrzewania podłogowego poprzez układ dystrybucji ciepła (np. rurociąg). Grzejniki i powierzchnie grzewcze są ogrzewane gorącą wodą. Ich zadaniem jest oddanie ciepła do powietrza w pomieszczeniu. Dlatego grzejniki są zaprojektowane tak, aby ułatwić cyrkulację powietrza wokół nich. Dzięki temu powietrze nagrzewa, a po ogrzaniu wznosi się nad grzejnik do sufitu. Tu ulega schłodzeniu i opada w kierunku podłogi. W ten sposób powstaje obieg, w którym krąży powietrze, zapewniając w pomieszczeniu komfortową temperaturę.

Źródło: www.vaillant.pl 

 

01 stycznia 2020

Blog

kotły gazowe

O nas

Jesteśmy firmą, która kładzie nacisk na zadowolenie klienta. Nasze zadania wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta kotła. Dzięki licznym szkoleniom produktowym oferujemy Naszym klientom usługi wysokiej jakości ...

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

Hydro-Gaz Serwis Jacek Urbanowicz

Aleja Kwiatowa 8, 55-080 Mokronos Górny k.  Wrocław

             tel. 602 672 241

             hydro-gazserwis@wp.pl

 

 

Strona główna | Usługi  | Cennik | Kontakt 

Hydro-Gaz Serwis© 2019