kotły gazowe

Co to jest regulator pokojowy?

 

Jest to urządzenie bądź system urządzeń, które są wykorzystywane do sterowania elementami
grzewczymi, wchodzącymi w skład instalacji centralnego sterowania. Montowane są
w wybranych miejscach domu, z których domownicy mogą dostosowywać pracę kotłów bądź
pieców do obecnych wymagań bądź rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.
 
Regulator pokojowy wyposażony jest z wyświetlacz bądź/lub w przyciski i pokrętło.
W przypadku modeli dotykowych, sterowanie urządzeniem odbywa się wyłącznie za pomocą
wyświetlacza. Nowoczesne regulatory wyposażone są również w specjalny czujnik pokojowy,
który pozwala na automatyczne sterowanie temperaturą.
Jak działa regulator pokojowy?
Za sprawą bezpośredniego połączenia ze sterownikami urządzeń grzewczych (w sposób przewodowy bądź 
bezprzewodowy), regulują ich pracę między innymi poprzez dostosowanie ich parametrów, generowanej 
temperatury czy chociażby długości działania.
Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów regulatorów pokojowych. Niektóre z nich umożliwiają 
jedynie dopasowanie stałej temperatury, która będzie generowana w przeciągu dnia, inne zaś pozwalają na przygotowanie rozbudowanych programów tygodniowych, dziennych, a nawet godzinowych.
Czy warto zamontować regulator pokojowy?
Wiele osób, w obawie przed niepotrzebnymi wydatkami, pyta, co daje regulator pokojowy. Podkreślić należy fakt, iż jego zastosowanie pozwoli nam w sposób bardzo łatwy dostosować aktualną temperaturę w domu. Zdecydowanie podwyższa to komfort życia, ponieważ nie będziemy musieli zmagać się z sytuacją zbyt dużego bądź zbyt małego grzania.
Regulator pokojowy to również spore oszczędności. Często zdarzają się bowiem sytuacje, w których nasze urządzenia grzewcze działają w sposób niedostosowany do rzeczywistych strat cieplnych i potrzeb mieszkańców. Prowadzi to oczywiście do zużywania zbyt dużej energii, co przekłada się na większe wydatki. Wygodny system sterowania instalacją grzewczą pozwoli nam uchronić się przed stratą pieniędzy.

Żeby tak się jednak rzeczywiście stało, musimy dokonać właściwego wyboru urządzenia, które w sposób sprawny będzie sterować pracą urządzeń grzewczych. Mając to na uwadze, powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

 
KOMPATYBILNOŚĆ URZĄDZENIA. Trzeba pamiętać o tym, iż nie każdy regulator będzie współpracował z piecami bądź kotłami zamontowanymi w naszym domu. Przed dokonaniem zakupu należy więc sprawdzić, czy wybrany regulator pracuje z kotłami na ekogroszek, gaz czy węgiel. Ważna jest także informacje na temat konkretnego modelu urządzenia grzewczego i rodzaju sterownika. Wspomnieć należy o tym, iż regulatory mogą pracować nie tylko z kotłami i piecami, ale również w ramach systemu pomp oraz ogrzewania podłogowego.
 
PROGRAMOWALNOŚĆ. Zakupić możemy regulatory programowalne bądź nieprogramowalne. W pierwszym przypadku istnieje możliwość ustawienia dowolnie wybranej temperatury, w drugim natomiast mamy do czynienia z ustawieniami fabrycznymi, które zapewniają wybranie konkretnych przedziałów pracy urządzeń grzewczych. Dla większej wygody, skorzystać możemy także ze sterowników z funkcją auto, za sprawą której same dostosowują tryb pracy pieców bądź kotłów.

INSTALACJA. Pod tym względem wyróżniany jest regulator pokojowy przewodowy i bezprzewodowy. W pierwszym przypadku wymagane jest poprowadzenie podtynkowej instalacji przewodów, co może okazać się nieco kłopotliwe. Regulator pokojowy bezprzewodowy funkcjonuje w oparciu o działanie nadajnika i odbiornika.

 
KOMUNIKACJA. Występuje w dwóch rodzajach: standardowej i szeregowej (RS). Pierwsza z nich związana jest z regulatorami przewodowymi, które pracują w oparciu o przekazywanie pojedynczych informacji. Regulator pokojowy z komunikacją RS gwarantuje dużo szerszy zakres sterowania pracą grzewczą. Tego typu urządzenia współpracują z wieloma sterownikami: standardowymi, instalacji oraz pelletowymi.

SPOSÓB DZIAŁANIA. Regulator pokojowy dwustanowy wysyła do urządzenia grzewczego

wyłącznie informacje dotyczące załączania bądź wyłączania, natomiast bardziej

zaawansowane modele regulują również poziom temperatury.

 
ZASIĘG. Jest to istotny parametr w przypadku domów sporych rozmiarów. Musimy
sprawdzić, w jakiej odległości znajduje się piec od pomieszczenia, w którym będziemy nim
sterować i dostosować ją do zasięgu regulatora temperatury.
 
MONTAŻ. Niektóre urządzenia są przygotowywane w formie stojącej, inne natomiast mogą
być montowane także na ścianie.
 
PAMIĘĆ. Parametr ten związany jest z funkcją zapamiętywania ustawień urządzenia po odłączeniu zasilania.

ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY. Istotny ze względu na komfort użytkowania regulatora. Standardowe produkty umożliwiają ustawienie temperatury z zakresu od 5 do 30 stopni Celsjusza, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomieszczenie także ochłodzić.

 
DOKŁADNOŚĆ REGULACJI. Ewentualny błąd w pomiarze nie powinien być większy niż +/- 1 stopień Celsjusza. Dobrej jakości regulatory umożliwiają przestawienie temperatury o 0,2 stopnia.
 
STEROWANIE. Podstawowymi regulatorami możemy sterować wyłącznie za pomocą przycisków, pokrętła bądź wyświetlacza. Droższe urządzenia zapewniają również dostosowywanie ich pracy przy użyciu pilota, a nawet smartfonu czy komputera z dostępem do Internetu.
 
DODATKOWE FUNKCJE. Można w tym miejscu wspomnieć chociażby o kalibracji wyświetlanej temperatury, podświetleniu, funkcji budzika i kalendarza, różnych trybach (dzień/noc, wakacje etc.) a także możliwości ustalenia górnej i „komfortowej” temperatury.
 
 
Jak podłączyć regulator pokojowy?
 
W przypadku urządzeń bezprzewodowych, sprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy jedynie w odpowiednich miejscach ustawić nadajnik i odbiornik, by można było rozpocząć korzystanie z regulatora.

Z nieco większą pracą związany jest proces podłączania modeli przewodowych. Skorzystać musimy z dołączonego do regulatora kabla komunikacyjnego, który wpinany jest do urządzenia grzewczego. W wielu przypadkach konieczne okaże się wykonanie instalacji podtynkowej, tak aby kable nie uległy zniszczeniu.

 
Wybór miejsca podłączenia regulatora należy do nas, jednak pamiętać musimy o tym, by był to tak zwany pokój reprezentacyjny. Co to oznacza? Tym mianem określane jest pomieszczenie najczęściej wykorzystywane przez domowników (zazwyczaj jest to salon). To w odniesieniu do temperatury w tym pokoju będzie dostosowywana praca systemu grzewczego.
 
Pamiętajmy więc o tym, aby nie montować regulatora w miejscach bardzo mocno nasłonecznionych, na ścianach zewnętrznych i w ciasnych, zamkniętych obszarach.

Jaki regulator – pokojowy czy pogodowy?

regulator pokojowy
Na rynku funkcjonuje podział regulatorów na pokojowy i pogodowy. Czym się one różnią? Pierwszy z nich dostosowuje pracę kotła w oparciu o temperaturę wewnętrza domu. Jeżeli więc w naszych czterech ścianach spadnie ona poniżej określonego poziomu, do kotła wysyłana jest informacja o konieczności zwiększenia mocy grzewczej.
 
Regulator pogodowy natomiast uzależnia pracę urządzeń grzewczych od temperatury na zewnątrz, co w wielu przypadkach może prowadzić do problemów z ustaleniem właściwej pracy wewnątrz budynku.
 
Regulator pokojowy jest więc wolny od wszelkich trudności związanych ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu dostosowanie temperatury jest dokładniejsze.
 
Regulator pokojowy – firma i cena
Chcąc dysponować dokładnym, stabilnym urządzeniem, powinniśmy decydować się wyłącznie na rozwiązania sprawdzonych producentów. Bez wątpienia godne polecenia są regulatory pokojowe takich firm jak: Auraton, Danfos, Defro, Junkers, Salus, Viessmann, Tech, Vaillant, Artiston, Afriso.
 
Najbardziej podstawowe urządzenia wyposażone w pokrętło zakupimy już za około 30 złotych. Bardziej zaawansowane regulatory, które posiadają wiele zakresów pracy i wygodny, duży wyświetlacz, kosztują od 100 do 300 złotych. Zdecydowanie najdroższe są produkty posiadające mnóstwo funkcji dodatkowych. Ich cena często przekracza próg 400, 600, a nawet 1000 złotych.

O nas

Jesteśmy firmą, która kładzie nacisk na zadowolenie klienta. Nasze zadania wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta kotła. Dzięki licznym szkoleniom produktowym oferujemy Naszym klientom usługi wysokiej jakości ...

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

Hydro-Gaz Serwis Jacek Urbanowicz

Aleja Kwiatowa 8, 55-080 Mokronos Górny k.  Wrocław

             tel. 602 672 241

             hydro-gazserwis@wp.pl

 

 

Strona główna | Usługi  | Cennik | Kontakt 

Hydro-Gaz Serwis© 2019