MONTAŻ I WYMIANA PIECÓW CO

 
 Paląc w piecach węglem emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie, a nawet życie nasze i naszych dzieci. Na szczęście istnieją alternatywy dla ogrzewania węglowego. Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest wymiana pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom. W głównej mierze do wymiany kwalifikują się piece w starym budownictwie, przeważnie w kamienicach. Na terenie Wrocławia część mieszkańców zdecydowała się już na zmiany, jednak duża grupa wciąż z tym zwleka.
 

Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy (lub inny ekologiczny) kocioł jako priorytet programu Czyste Powietrze / Wrocław

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy

 wyłącznie ekologiczne źródła ciepła / Wrocław

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wymiana kotła dofinansowanie – ile możesz dostać we Wrocławiu?

 

 Jeśli myślisz o wymianie pieca z dofinansowaniem, z pewnością zastanawiasz się, ile pieniędzy możesz dostać. Kwota nie jest trudna do wyliczenia, ale zależy od dochodu na członka rodziny w danym gospodarstwie domowym.
Maksymalny możliwy koszt inwestycji, od którego liczona jest dotacja, to 53 tys. zł, zaś minimalny wynosi 7 tys. zł. Beneficjentów podzielono na 7 grup intensywności dofinansowania. W pierwszej z nich znajdują się rodziny, w których kwota średniego miesięcznego dochodu na osobę nie przekracza 600 zł. Mają one możliwość otrzymania dofinansowania aż do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Kolejne grupy wyznaczone na podstawie wzrastającej wysokości dochodów otrzymają odpowiednio pomniejszone dotacje. Dofinansowanie w najwyższej, VII grupie intensywności, przy dochodzie powyżej 1600 zł na osobę miesięcznie, będzie wynosiło do 30% kosztów inwestycji.
Jeśli poniesione koszty są wyższe, możesz starać się także o pożyczkę, udzielaną na maksymalnie 180 miesięcy. Spłatę możesz zacząć najpóźniej 12 miesięcy po zakończonej inwestycji. Oprocentowanie zmienne wynosi w tym wypadku nie mniej niż 2% rocznie. Więcej informacji o pożyczce znajdziesz w regulaminie Programu Priorytetowego.
 

Wymiana pieca Czyste Powietrze we Wrocławiu – co musisz zrobić?

 
I. Wypełnij wniosek, podpisz go i złóż w odpowiednim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możesz zrobić to online przez Portal Beneficjenta. Do wniosku dołącz wszystkie wymagane załączniki.
II. Wyraź zgodę na wizytę kontrolerów z Urzędu Miasta, którzy potwierdzą istnienie działającego kotła starego typu, a po inwestycji – realizację całego przedsięwzięcia.
III. Podpisz umowę na dotację lub pożyczkę.
IV. Zrealizuj inwestycję.
V. Złóż wniosek rozliczeniowy. Pamiętaj, aby dołączyć do niego faktury za wykonane usługi i zakup urządzenia. Są to potwierdzenia ukończonej inwestycji.
Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy lub zakup i montaż innych ekologicznych urządzeń to możliwość oferowana właścicielom domów, na którą z pewnością warto się zdecydować. Zyskujesz nie tylko pieniądze na samą inwestycję, ale także duże oszczędności związane z długofalowym użytkowaniem ekologicznych urządzeń w przyszłości.
Istnieje także Program Kawka, który jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W dalszej kolejności montaż pieca / kotła zlecony firmie ze stosownymi uprawnieniami trwa ok 1 dnia w zależności od zakresu prac. Natomiast niejednokrotnie demontaż starego źródła ciepła zanim zostanie zamontowany piec / kocioł nowy to zajęcie na kilka godzin.
 
Montaż pieca gazowego / kotła gazowego powinien zostać wykonany przez instalatora mającego aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne. Warunkiem gwarancji jest także posiadanie przez fachowca przeszkolenia lub autoryzacji producenta urządzenia. Z pewnością nawet jeśli nie ma takiego wymogu, to i tak warto wybierać wśród specjalistów, którzy przeszli odpowiednie kursy i znają zakupione przez nas urządzenie. W nowym domu prace rozpoczną się od montażu pieca w odpowiednim miejscu, a następnie podłączenia go do instalacji gazowej i centralnego ogrzewania. Kolejny krok to ewentualnie montaż zasobnika ciepłej wody i doprowadzenie do niego rur wody zimnej, ciepłej i ewentualnej cyrkulacji c.w.u. (zapewnia pobór ciepłej wody natychmiast po odkręceniu kranu). Pozostaje jeszcze podłączenie kotła do przewodów powietrzno-spalinowych i sprawdzenie szczelności poszczególnych części instalacji.
 
Natomiast jeśli w budynku już zamieszkałym planujemy modernizację kotłowni bez wymiany rur centralnego ogrzewania, wówczas, zanim wykonamy montaż pieca / kotła, warto je wypłukać. Do tego celu wykorzystuje się profesjonalne środki chemiczne, które dodaje się do wody grzejnej w instalacji. Następnie rozgrzewa się system i wymusza ciągły przepływ wody grzejnej, utrzymując jej wysoką temperaturę. Potem należy usunąć wodę z zanieczyszczeniami i kilkakrotnie przepłukać system czystą wodą pompą do płukania instalacji CO. Pamiętajmy jednak o tym, aby czas, w którym modernizowana instalacja pozostaje bez wody, był jak najkrótszy. W przeciwnym razie (jeśli np. montaż pieca / kotła odbędzie się dopiero po kilku tygodniach), musimy się liczyć z tym, że w tym czasie może dojść do intensywnej korozji elementów instalacji, ze względu na stały dopływ tlenu.
Pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem zasilanym gazem, które montowane przez nieodpowiednich „fachowców” może stać się śmiertelnym zagrożeniem.
Wymiana pieca i montaż pieca / kotła nowego to najczęściej oszczędności podczas eksploatacji.
kotły gazowe
 Zasady przyznawania dotacji mogą nieco różnić się w zależności od danej gminy. Nadrzędną zasadą jest jednak pierwszeństwo przyznawania funduszy na wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła na nowe, ekologiczne urządzenie. Może to być na przykład wymiana pieca węglowego na gazowy z dofinansowaniem.
Możesz również starać się o dotację do zakupu i montażu dodatkowych urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne (w ramach długoterminowej pożyczki). Na dofinansowanie możesz liczyć również w przypadku remontu budynku pod kątem termomodernizacji, na przykład gdy ocieplasz budynek lub wymieniasz okna i drzwi.
 Beneficjentami programu Czyste Powietrze mogą być osoby fizyczne, które albo budują nowy dom i chciałyby uzyskać dofinansowanie do zakupu wydajnego i przyjaznego środowisku urządzenia grzewczego, albo posiadają już dom i planują jego termomodernizację. W obu przypadkach jednym z głównych założeń jest to, aby budynek był wyposażony w ekologiczne i efektywne źródło ciepła. Dlatego jeśli jesteś właścicielem starszego domu, pamiętaj, że przy wymianie pieca węglowego na gazowy dofinansowanie otrzymasz tylko pod warunkiem, że na stałe pozbędziesz się urządzenia starego typu i zamontujesz piec gazowy minimum w klasie A.
Program Czyste Powietrze – jaki kocioł ekologiczny i inne urządzenia możesz wybrać?

O nas

Jesteśmy firmą, która kładzie nacisk na zadowolenie klienta. Nasze zadania wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta kotła. Dzięki licznym szkoleniom produktowym oferujemy Naszym klientom usługi wysokiej jakości ...

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

Hydro-Gaz Serwis Jacek Urbanowicz

Aleja Kwiatowa 8, 55-080 Mokronos Górny k. Wrocław

             tel. 602 672 241

             hydro-gazserwis@wp.pl

 

 

Strona główna | Usługi  | Cennik | Kontakt 

Hydro-Gaz Serwis© 2019