Dlaczego kocioł kondensacyjny lubi ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to popularne rozwiązanie wśród osób budujących domy energooszczędne lub przeprowadzających gruntowną termomodernizację budynku. Bardzo często w domach jednorodzinnych „podłogówkę” łączy się z nowoczesnymi i wydajnymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak gazowe kotły kondensacyjne. Co sprawia, że to połączenie jest uznawane za wysokoefektywne?

 

Choć wykonanie ogrzewania podłogowego jest dosyć pracochłonne i kosztowne (droższe o 10–30% w stosunku do ogrzewania grzejnikowego), to zalety tego rozwiązania rekompensują koszty inwestycji. Rezygnacja z tradycyjnych grzejników niesie bowiem ze sobą wiele korzyści, m.in.:

  • poprawę estetyki wnętrza – pomieszczenia pozbawione kaloryferów można łatwiej i swobodniej zaaranżować,

  • pozytywny wpływ na zdrowie – dzięki ogrzewaniu podłogowemu równomierny rozkład ciepłego powietrza na poziomie stóp, a chłodniejszego w okolicach głowy dobrze wpływa na samopoczucie domowników.

W domach energooszczędnych lub pasywnych kluczową zaletą ogrzewania podłogowego, dzięki której można obniżyć koszty ogrzewania o kilkanaście procent w skali roku, jest jego wydajna współpraca z nowoczesnymi źródłami ciepła. Kotły kondensacyjne i pompy ciepła w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym osiągają znacznie lepszą sprawność niż w połączeniu z ogrzewaniem grzejnikowym.

 

Współpraca ogrzewania podłogowego z kotłami kondensacyjnymi

Gazowe kotły kondensacyjne, w porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi na paliwa kopalne, są najbardziej efektywne energetycznie – osiągają sprawność powyżej 100%. To zasługa technologii kondensacji, która pozwala kotłom na pozyskiwanie nie tylko ciepła pochodzącego ze spalania paliwa, ale także ciepła kondensacji pary wodnej znajdującej się w spalinach.

 

Sprawność pracy kotła w zależności od temperatur roboczych wody grzewczej

W gazowych kotłach kondensacyjnych, spaliny w procesie kondensacji zostają schłodzone do 40℃, aby znajdująca się w nich para wodna uległa skropleniu i mogła oddać ciepło instalacji. Proces kondensacji przebiega jednak najefektywniej przy niskich temperaturach roboczych, a im wyższa temperatura wody grzewczej, tym gorsza sprawność kotła.

Kocioł kondensacyjny połączony z ogrzewaniem grzejnikowym okresowo pracuje na wysokich parametrach wody grzewczej (70/50℃), co utrudnia kondensację i obniża sprawność kotła nawet o 3%. Dzięki współpracy z ogrzewaniem podłogowym (40/30℃) kocioł osiąga znacznie wyższą sprawność (109%), ponieważ zjawisko kondensacji zachodzi ciągle, nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.

Źródło: www.vaillant.pl

01 stycznia 2020

Blog

kotły gazowe

O nas

Jesteśmy firmą, która kładzie nacisk na zadowolenie klienta. Nasze zadania wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta kotła. Dzięki licznym szkoleniom produktowym oferujemy Naszym klientom usługi wysokiej jakości ...

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

Hydro-Gaz Serwis Jacek Urbanowicz

Aleja Kwiatowa 8, 55-080 Mokronos Górny k.  Wrocław

             tel. 602 672 241

             hydro-gazserwis@wp.pl

 

 

Strona główna | Usługi  | Cennik | Kontakt 

Hydro-Gaz Serwis© 2019